Blog

Bycie EKO, sposób na życie czy chwilowa moda? Czyli dlaczego powinniśmy przestawić się na eko opakowania nim zaleje nas morze plastiku.

utworzone przez | cze 24, 2021 | Porady | 2 Komentarze

Trzymasz w ręce opakowanie wykonane z tektury.

Jeśli wrzucisz je do odpowiedniego pojemnika trafi ponownie do maszyny papierniczej.

Z papieru powstanie tektura, a z tektury kolejne opakowanie, które kto wie, może ponownie wróci do Ciebie.

Tak działa świadomy recykling – ale Ty już dawno to wiesz 🙂 !!!

“Wyrzuć albo wykorzystaj ponownie”

Taki cytat w przyszłości znajdzie się na naszych opakowaniach. Spytacie pewnie dlaczego? Dlatego, że recykling jest dla nas ważny. Ale od początku.

Czy wiesz skąd się bierze karton? Najprościej pisząc produkowany jest z papieru powstającego częściowo z drewna lub surowca makulaturowego. Oczywiście produkcja jest skomplikowana, ale nie chcielibyśmy zanudzić Was opisywaniem technologii produkcji opakowań. Musicie nam uwierzyć, że jest to fascynujące tylko za pierwszym razem. A wiesz co dzieje się z kartonem, gdy wypakujesz z niego oczekiwane nowe buty bądź bluzkę? Jeśli wyrzucisz go do pojemnika na odpady zmieszane wyląduje on na wysypisku śmieci,

gdzie będzie się rozkładał ok roku. Plastikowa taśma na tym kartonie nawet 450 lat…. Będzie się rozkładał na stercie innych śmieci i nikt nie będzie miał z niego pożytku. A co, jeżeli z kartonu odkleimy foliowe taśmy, złożymy go i wyrzucimy do pojemnika na tekturę? I tu zaczyna się magia recyklingu. Karton po Twoich nowych butach zostanie posortowany, odsprzedany do fabryki produkującej papier, a tam przejdzie metamorfozę i przeobrazi się w zwój papieru. Z papieru, jak już napisaliśmy wcześniej, powstanie karton, do którego znów ktoś spakuje jakieś zakupy, może znów dla Ciebie. Tak zamyka się cykl recyklingu kartonu, a Ty możesz być dumny, że oszczędziłeś drzewo z jakiejś puszczy albo z lasu koło którego mieszkasz i oczywiście wodę, która jest niezbędna do produkcji papieru.

Podobno statystyczny Polak zużywa ok 60 kg papieru rocznie. Inne publikacje podają też, że w tym samym czasie zużywamy prawie 300 kartonów. Mało? Dodaj do tego kilometry taśmy klejącej, folie bąbelkowe, foliowe poduszki wypełniające. Czy teraz uważasz, że to mało? A teraz pomyśl, że w 2018 roku kurierzy dostarczyli nam ponad 476 mln paczek, a prognozuje się, że w 2023 roku kurierzy dostarczą nam prawie 850 mln paczek * (dane portalu dlahandlu.pl). Elementy opakowań tych paczek będą rozkładać się setki lat zalegając gdzieś na stercie innych śmieci. Dlatego tak ważne jest, żeby produkty w które pakujemy nasze zamówienia były jak najbardziej ekologiczne. Oczywiście mamy świadomość, że kartony również mają swoją żywotność ale przecież nie chodzi o to, żeby były tak biodegradowalne, żeby rozkładały się już podczas transportu.

W Zgranej Paczce uważamy, że zacząć należy od siebie dając innym przykład i jasny przekaz, że bycie eko to nie tylko chwilowa moda. Dlatego Ty również masz wybór. Może zamiast foliowej taśmy użyjesz taśmy papierowej? Trzyma tak samo. Zamiast folii bąbelkowej i poduszek wypełniających wsypiesz do Twojej paczki wiórka papierowe, które, przeważnie są odpadem przy produkcji papieru lub wypełnisz paczkę papierem z naszego wypełniacza. Ubrania również nie muszą być spakowane w folie, będą wyglądały efektownie np w papierowym pergaminie.

A teraz Ty zdecyduj jak zapakujesz swoją paczkę lub co zrobisz z kartonem gdy przyjdzie do Ciebie nowy, modny ciuch bądź perfum. A może spakujesz w niego nieużywane rzeczy i wyniesiesz do piwnicy by tchnąć w niego drugie życie?

Bądź modny również ekologicznie !!!

A teraz sprawdź jak możesz zapakować swoją paczkę w duchu EKO

Zgrana Paczka

2 komentarze
  1. Jarek

    świetny artykuł

    • Zgrana Paczka

      dzięki Jarek, staramy się jako możemy 🙂

Inne artykuły z tej kategorii

Prosty przepis na nowoczesne opakowanie wysyłkowe

Prosty przepis na nowoczesne opakowanie wysyłkowe

W świecie zakupów internetowych i milionów wysyłanych paczek jest jeden element, który od lat pozostaje zawsze ten sam. Konsekwentnie broni się przed wszelkimi usprawnieniami, nowinkami, które przecież nie wzięły się od wczoraj, a powstały z myślą o wygodzie jego...

Zapisz się do naszego newslettera

Bądź na bieżąco z nowościami i rozwiązaniami dla opakowań i strefy pakowania

Zobacz więcej

Pin It on Pinterest